Edellä mainittu hieman ristiriitaiselta vaikuttava kehitys selittyy sillä, että kaikilla taulukon viidellä suurimmalla yhtiöllä korjausrakentamisen liikevaihto kutistui. Näiden viiden yhtiön yhteenlaskettu liikevaihto oli jotakuinkin 800 miljoonaa euroa eli noin puolet taulukon 38 yhtiön kokonaisliikevaihdosta. Yhtiöistä 24:llä korjausrakentamisen liikevaihto kuitenkin kasvoi ja pieneni vain 14:llä.
Taulukko perustuu Rakennuslehden Suurimmat-kyselyn yhteydessä kerättyihin tietoihin. Otimme listalle korjausrakentamisessa yli 10 miljoonan euron liikevaihtoon yltäneet rakennusliikkeet. Talotekniikkaurakoitsijat eivät ole mukana.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Suurimpien korjausrakentajien koko viiden kärjen liikevaihto kutistui – ”Jatkuvaa painiahan tämä on nyt hinnankorotuksia vastaan””