Historiantaju on tärkeää kaupunkisuunnittelussa, sanoo arkkitehti Olavi Veltheim: ”Jos kaupungista poistetaan kerroksia, se on sama kuin että aivoista poistettaisiin osa muistista”
Olavi Veltheim on tehnyt pitkän työuran kaavoittaja-arkkitehtinä.

Arkkitehti Olavi Veltheim asuu sinisessä kerrostalossa Helsingin Pikku-Huopalahdessa. Ikkunasta avautuu merenlahtinäköala, ja ulkoilupolkuja lähistöllä on runsaasti. Niitä tarvitsevat varsinkin kaksi australianpaimenkoiraa, jotka ryntäävät iloisesti tervehtimään vieraita.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Historiantaju on tärkeää kaupunkisuunnittelussa, sanoo arkkitehti Olavi Veltheim: ”Jos kaupungista poistetaan kerroksia, se on sama kuin että aivoista poistettaisiin osa muistista””