Kiinteistöliitto ei lämpene EU-remonteille – päästövähennykset pitäisi aloittaa talotekniikan säädöistä
Kiinteistöliitto muistuttaa, että asuntojen ylläpidon suurin kuluerä ja päästölähde on lämmitys. Siksi kulujen ja päästöjen vähentäminen tulee aloittaa kiinteistötekniikan, kuten lämmitys- ja ilmanvaihtojärjestelmien oikeista säädöistä.

Kiinteistöliitto ei odotetusti lämpene komission lakiehdotukselle, jolla aiotaan parantaa kiinteistöjen energiatehokkuutta nopeaan tahtiin kuluvan vuosikymmenen aikana. Liiton mukaan tavoite on hyvä, mutta valitut keinot eivät ole järkeviä.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä
Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.
Tutustu Rakennuslehteen digininä: 1 kk / 0 €.
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia, ole hyvä!
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kiinteistöliitto ei lämpene EU-remonteille – päästövähennykset pitäisi aloittaa talotekniikan säädöistä”