”Melkein kaikissa rakenteissa on jouduttu tekemään jotain sellaista, mikä ei ole normaalia sillan suunnittelua ja rakentamista” – Uusi Hakaniemensilta on melkoinen palapeli
Kruunusillat-raitiotien yhteydessä rakennettava uusi Hakaniemensilta on laittanut suunnittelijat ja rakentajat koville. Silta avataan liikenteelle ensi vuonna mutta päästään rakentamaan täysin valmiiksi vasta, kun vanha on purettu.

Tuskin missään Suomessa on koskaan rakennettu yhtä monta suurta siltaa yhtä pienelle alueelle kuin Helsingin itäisessä kantakaupungissa nyt tehdään. Juhannusviikolla avautui liikenteelle niistä pienin, Sörnäisten Rantatien ylittävä kevyen liikenteen Näkinsilta. Suomen suurin silta, Kruunuvuorensilta, alkaa jo saada muotoaan Korkeasaaren ja Kruunuvuorenrannan välillä.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä
Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.
Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €
Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “”Melkein kaikissa rakenteissa on jouduttu tekemään jotain sellaista, mikä ei ole normaalia sillan suunnittelua ja rakentamista” – Uusi Hakaniemensilta on melkoinen palapeli”