Lärkanin luokkahuoneet muuntuivat iv-konehuoneiksi – suojeltu kohde toi omia vaatimuksia peruskorjaukseen
Yli kuusikymppinen koulu Lärkan Helsingissä saa peruskorjauksensa yhteydessä laajennusosan vanhan ulkoterassin päälle ja toisen, betonielementtirakenteisen laajennuksen auditorion kylkeen.
Suojelustatusta nauttiva ruotsinkielinen lukio Helsingin Etelä-Haagassa on teknisesti poikkeuksellisen vaativa, koska uuden talotekniikan sijoittaminen ja tämän vaatimat rakennetekniset ratkaisut on pitänyt miettiä suojelun ehdoilla. Erityistä kohteessa on se, että kaksi luokkahuonetta muutettiin iv-konehuoneiksi.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot
Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella
Varmista avainhenkilöiden tiedonsaanti ja aloita ryhmätilaus maksuttomalla testijaksolla.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Lärkanin luokkahuoneet muuntuivat iv-konehuoneiksi – suojeltu kohde toi omia vaatimuksia peruskorjaukseen”