Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Lärkanin luokkahuoneet muuntuivat iv-konehuoneiksi – suojeltu kohde toi omia vaatimuksia peruskorjaukseen

Yli kuusikymppinen koulu Lärkan Helsingissä saa peruskorjauksensa yhteydessä laajennusosan vanhan ulkoterassin päälle ja toisen, betonielementtirakenteisen laajennuksen auditorion kylkeen.

Vanha luokkahuone, josta tulee yksi uusi IV-konehuone Kuva: Jussi Helttunen

Suojelustatusta nauttiva ruotsinkielinen lukio Helsingin Etelä-Haagassa on teknisesti poikkeuksellisen vaativa, koska uuden talotekniikan sijoittaminen ja tämän vaatimat rakennetekniset ratkaisut on pitänyt miettiä suojelun ehdoilla. Erityistä kohteessa on se, että kaksi luokkahuonetta muutettiin iv-konehuoneiksi.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Lärkanin luokkahuoneet muuntuivat iv-konehuoneiksi – suojeltu kohde toi omia vaatimuksia peruskorjaukseen”

Viimeisimmät näkökulmat