Excelin Suomen mestari heitti YIT:ssä excelit sivuun ja ryhtyi kehittämään Big datalla johtamista – yli 300 projektin tiedot analysoitu työmaainsinööreille
Kun YIT:ssä otettiin analysoitavaksi kaikki Lemminkäisen ja YIT:n urakat ja haettiin eroja pärjäämisessä, ei exceleista ollut paljoa apua, huomasi exceleiden käytön Suomen mestari Mikko Kuusakoski. Tarvittiin paljon tehokkaampia keinoja datan hyödyntämiseksi.

Projektien läpinäkyvyyden parantaminen sekä datan hyödyntäminen niiden kehittämisen tukena ovat YIT:n data- ja analytiikkayksikön johtajan, kiinteistötalouden diplomi-insinööri Mikko Kuusakosken lempiaiheita.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Excelin Suomen mestari heitti YIT:ssä excelit sivuun ja ryhtyi kehittämään Big datalla johtamista – yli 300 projektin tiedot analysoitu työmaainsinööreille”
Oikeilla jäljillä on, siirtyminen värikynistä, nuppineuloista ja lakanoista Exceliin on vienut monen pikkufirman konkkaan.