Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Tilastokeskus: Asunto käy nopeimmin kaupaksi Turussa

Vanhojen asuntojen markkinointiajat pitenivät Tilastokeskuksen lukujen mukaan kaikissa suurissa kaupungeissa. Eniten markkinointiajat pitenivät viime vuoteen nähden Tampereella, Espoossa ja Helsingissä.

Oikotie-verkkopalvelussa oli kesäkuussa noin 63 300 asuntojen myynti-ilmoitusta. Vastaavalla tasolla oltiin viimeksi kesällä 2019.

Tilastokeskuksen Oikotie-verkkopalvelusta koostaman kokeellisen tilaston mukaan vanha kerros- ja rivitaloasunto meni suurista kaupungeista nopeimmin kaupaksi Turussa. Siellä keskimääräinen markkinointiaika oli kesäkuussa 73 päivää, kun se Helsingissä, Vantaalla ja Oulussa oli noin 90 päivää. Tampereella vastaava aika oli jo lähes 100 päivää.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Tilastokeskus: Asunto käy nopeimmin kaupaksi Turussa”

Viimeisimmät näkökulmat