Olympiavoittajan ”ultraluksushotellissa” on riittänyt vaativia työvaiheita – ”Osa sanoi, ettei heillä ole sellaisia tekijöitä, jotka pystyvät tekemään näitä”
”Ultraluksuksena” markkinoidun hotellin toteutus pääosin jo 1800-luvulla rakennettuihin taloihin ei ole ollut kaikkein helpoimpia hankkeita. Päänsärkyä rakentajille ovat aiheuttaneet omanlaisensa hankaluudet kussakin rakennuksessa.

Helsingin Kruununhaassa on loppusuoralla vuosia kestänyt, iso käyttötarkoituksen muutoshanke. Viimeksi toimistokäytössä olleet neljä rakennusta muunnetaan hotelliksi. Kaksi taloa otettiin jo käyttöön joulukuussa 2023. Kahdessa muussa talossa tehdään vielä viimeistelytöitä ja ilmanvaihtojärjestelmän testauksia. Ne luovutetaan tilaajalle huhti–toukokuussa.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä
Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.
Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €
Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Olympiavoittajan ”ultraluksushotellissa” on riittänyt vaativia työvaiheita – ”Osa sanoi, ettei heillä ole sellaisia tekijöitä, jotka pystyvät tekemään näitä””