Lähiöiden kehittämiseen ministeriötason neuvottelukunta
Lähiöiden kokonaisvaltaiseksi kehittämiseksi perustetaan korkean tason neuvottelukunta, asuntoministeri Pia Viitanen kertoi Asuntomarkkinat 2014 -seminaarissa Helsingissä 30. tammikuuta.
Lähiöiden kokonaisvaltaiseksi kehittämiseksi perustetaan korkean tason neuvottelukunta, asuntoministeri Pia Viitanen kertoi Asuntomarkkinat 2014 -seminaarissa Helsingissä 30. tammikuuta.

”Vaikka kunnat ovat lähiöiden kehittämisessä avainroolissa, haluan varmistaa, että ministeriötasolta löytyy työlle riittävä tuki. Siksi ensi viikolla asetetaan lähiöneuvottelukunta vahvistamaan ministeriöiden keskinäistä sekä valtionhallinnon ja muiden toimijoiden välistä yhteistyötä”, Viitanen sanoi.
Neuvottelukuntaan on tarkoitus kutsua ministereitä, joiden tehtävät liittyvät lähiöiden kehittämiseen sekä avainasemassa olevia sidosryhmiä, kuten ARA ja Kuntaliitto. Ministeri Viitanen toimii neuvottelukunnan puheenjohtajana.
Neuvottelukunnan tavoitteena on luoda nykyistä paremmat edellytykset pitkäjänteiseen ja vaikuttavaan lähiöpolitiikkaan. Neuvottelukunnan työ tukee myös hallituksen tavoitetta syrjäytymisen ja eriarvoistumisen ehkäisemisestä.
”Ennaltaehkäisevällä toiminnalla voidaan saada aikaan merkittäviä säästöjä. Nyt kun moni lähiö on tulossa peruskorjausikään, on tuhannen taalan paikka kehittää samalla koko aluetta”, Viitanen sanoi.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Lähiöiden kehittämiseen ministeriötason neuvottelukunta”