Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Tornirakennus on jättimäinen hormi – ilmavirtaukset nousevat sisällä ja laskeutuvat julkisivua pitkin

Suomen korkeimman rakennuksen suunnittelu on jo pitkällä. Torni A Helsingin Pasilassa tulee olemaan peräti 180 metriä korkea. Näin korkea rakennus vaikuttaa jo ilmavirtoihin sekä sisällä että rakennuksen ulkopuolella. Katso video näyttävistä pilvenpiirtäjistä.

Kuva: YIT yhteistyössä Arkkitehtitoi

”Näin korkea rakennus on kuin jättimäinen hormi”, hankejohtaja Jouni Forsman toteaa.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Tornirakennus on jättimäinen hormi – ilmavirtaukset nousevat sisällä ja laskeutuvat julkisivua pitkin”

Viimeisimmät näkökulmat