Koronakriisi laski tarjoushintoja ja rakennuskustannuksia – lasku voi kiihtyä talvella
Rakentamisen hinta on laskenut kevään ja kesän aikana pääkaupunkiseudulla, kertoo FMC Laskentapalvelujen Rakennuslehdelle tekemä raportti. Sama näkemys on tarjoushintoja seuraavalla Rapalilla. Tilastokeskuksen seurannan mukaan rakennuskustannukset ovat pysyneet lähes ennallaan viimeisen puolen vuoden aikana eli sen ajan, kun koronapandemia on ehtinyt vaikuttaa talouteen.
Viime vuosien rakentamisbuumi nosti varsinkin alihankintojen hintoja. Tilanne on nyt muuttunut. Alihankkijoilla on FMC:n raportin mukaan selvästi huoli töiden jatkumisesta, ja rakennusliikkeet ovat saaneet erittäin hyvin tarjouksia aliurakoitsijoilta, mikä osaltaan on vaikuttanut rakentamisen hintojen alenemiseen.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Kirjautuneena luet enemmän
Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Koronakriisi laski tarjoushintoja ja rakennuskustannuksia – lasku voi kiihtyä talvella”