Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Tekoäly helpottaa kiinteistön ylläpitoa ja pihistää energiaa – ”Tiedämme jo nyt, että olemme säästäneet taloyhtiön energiakuluissa”

Tiedon kerääminen ja käyttäminen kiinteistöhuollon tehostamisessa yleistyy kovaa vauhtia.

Isännöitsijä Jenni Alhonmäki ja taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Reijo Miettinen ovat tyytyväisiä uuteen järjestelmään. Kuva: Johanna Aatsalo

Kankaanpääläisessä asunto-osakeyhtiö Venlatorpissa on vuoden verran opeteltu uudenlaista arkea älylämpöpalvelun kanssa. Yhtiöön asennettiin suomalaisyhtiö Leanheatin kehittämä tekoälypohjainen järjestelmä, jonka avulla voidaan säästää energiaa ja saadaan asuntojen sisälämpötilat pidettyä aiempaa vakaampina.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot

Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.

Ota maksuton diginäyte

Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Tekoäly helpottaa kiinteistön ylläpitoa ja pihistää energiaa – ”Tiedämme jo nyt, että olemme säästäneet taloyhtiön energiakuluissa””

Viimeisimmät näkökulmat