Hyödynnä 1kk/0€ diginäyte!

Suhdanne liikuttaa rakentajia yli toimialarajojen – ”Hyppäys jännitti, koska infrarakentaminen on periaatteessa eri maailma”

Toimitila- ja infrarakentaminen työllistävät nyt enemmän kuin asuntotuotanto. Siksi henkilöstöä siirtyy yritysten sisällä toimialalta toiselle.

Skanskan Espoon Prismakeskuksen työmaalla aluevastaavana työskentelevä Arttu Jetsonen (vas.) ja työmaapäällikkö Tomi Vensu pitävät palaveria työmaatoimistolla. Kuva: Jussi Helttunen

Pitkään jatkunut asuntokriisi on lisännyt työtehtävien vaihtamista rakennusliikkeissä toimialarajojen yli. Henkilöstöä on liikkunut sisäisesti niille rakentamisen aloille, joissa töitä on paremmin tarjolla.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Suhdanne liikuttaa rakentajia yli toimialarajojen – ”Hyppäys jännitti, koska infrarakentaminen on periaatteessa eri maailma””

Viimeisimmät näkökulmat