Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Tästä syystä Finlandia-talon marmorin valinta on vaikeaa – ”Louhintapaikkaa mahdotonta jäljittää”

Finlandia-talon tulevan suurkorjauksen suurin kysymys on, löytyykö julkisivuihin vihdoin kestävä kivi.

Jyrki Jalli (oik.), Teemu Tuomi ja Sari Hilden aikovat hankkia Finlandia-talon katolle rakennetun koeseinän ja muiden tutkimusten avulla mahdollisimman luotettavaa tietoa tulevan julkisivupäätöksen tueksi. Kuva: Vesa Tompuri

Epävirallisen kansallisarkkitehdin aseman saavuttanut ja sitä yhä pitävä Alvar Aalto oli myös suuri italialaisen kulttuurin ystävä. Tämä näkyy hänen tärkeimmissä töissään, eritoten myöhäiskauden pääteoksessa Finlandia-talossa. Italian-rakkaus tuotti toimivia, kauniita ja valoisia tiloja, mutta julkisivusta on muodostunut sukupolvien mittainen murheenkryyni.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Tästä syystä Finlandia-talon marmorin valinta on vaikeaa – ”Louhintapaikkaa mahdotonta jäljittää””

Viimeisimmät näkökulmat