Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Valtio ei yksityistä infraa – pitää määräysvallan myös yhtiöissä

Antti Rinteen (sd.) hallituksen linjauksen mukaan valtio pitää infran omistuksen tiukasti näpeissään.

Taloustutkimuksen tekemän selvityksen mukaan Ruotsi panostaa rautatieliikenteen kehittämiseen selvästi enemmän kuin Suomi. Kuva: Kimmo Taskinen / HS

Uudessa hallitusohjelmassa asetetaan reunaehdot hankeyhtiöille ja määritellään suhde infrastruktuurin  omistamiseen. Ohjelmaan on kirjattu, että valtio omistaa keskeisen infran. Lisäksi valtion pitää omistaa määräenemmistö infraan liittyvissä hankeyhtiöissä.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Valtio ei yksityistä infraa – pitää määräysvallan myös yhtiöissä”

Viimeisimmät näkökulmat