Barack Obamalla oli paha asunto-ongelma USA:ssa ja Kreikassa
Asuntomarkkinat ajoivat Yhdysvallat ja Euroopan finanssikriisiin vuosina 2007-2010. Kriisin seurauksena maailma oli valmiksi ylivelkaantunut, kun koronakriisi iski. Nyt tarvitaan vielä enemmän velka- ja helikopterirahaa. Obama näytti Trumpille ja Bidenille mallia velanotossa.

Barack Obama on tehnyt kirjan Luvattu maa, joka kertoo maailman mahtavimman valtakunnan hallitsemisen vaikeuksista. Mitä tahansa lakia hän esitti, sen oppositio pystyi estämään väyrysmäisillä jarrutuspuheilla. Sama koskee nyt myös Joe Bidenia. Senaatissa pitää olla 60 senaattorin enemmistö, jotta jarruttaminen ei onnistuisi. Bidenilla on vain 50 senaattoria.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä
Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.
Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €
Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Barack Obamalla oli paha asunto-ongelma USA:ssa ja Kreikassa”
Obama oli hyvä tyyppi, mutta hän otti hirvittävästi velkaa, jotta amerikkalaisten ei olisi tarvinnut maksaa lisää veroja ja toistensa asuntolainoja. Paha tyyppi Trump otti vielä enemmän velkaa, mutta paras on Joe Biden, joka ottaa sekä velkaa että jakaa niin sanottua helikopterirahaa, jotta kansalaisille tulisi hyvä mieli. EU:ssa otettiin hirveästi velkaa Kreikan (ja nyt vielä enemmän Italian) pelastamiseksi tai siis Saksan ja Ranskan pankkien pelastamiseksi, kuten Obama huomautti kirjassaan. Tämä velkavuori aiotaan lykätä lastenlapsiemme maksettavaksi. Heille tulee murheeksi myös ilmastonmuutoksen loppulasku. He eivät taida kiittää isovanhempiaan, viitsivätkö käydä edes katsomassa.