Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Asuntosäätion Esa Kankainen kaipaa pitkäjänteisyyttä asuntopolitiikkaan – aso-järjestelmää tulee kehittää, ei lakkauttaa

Kankainen kiittelee lisäaikaa asumisoikeusasuntojen uudistuotannolle, mutta pitää sitä liian lyhyenä.

Asuntosäätion toimitusjohtaja Esa Kankainen. Kuva: Annukka Pakarinen

Asuntopolitiikan poukkoilevuus vaikeuttaa rakennus- ja kiinteistöalan toimijoiden sekä kaupunkien ja kuntien toimintaa, sanoo Asuntosäätiön toimitusjohtaja Esa Kankainen. Asuntopolitiikka on keskeisessä roolissa hyvinvointiyhteiskunnan kehittämisessä.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia on kommentoitu kerran

Yksi vastaus artikkeliin “Asuntosäätion Esa Kankainen kaipaa pitkäjänteisyyttä asuntopolitiikkaan – aso-järjestelmää tulee kehittää, ei lakkauttaa”

  1. Olisiko näihin mahdollista pyytää ministerin kommenttia tai istuttaa asumisoikeuden päätoimijat ja hallitus samaan pöytään? Ei kai ole niin, että hallitus ei joudu perustelemaan kirjauksiaan ja toimintaansa? Asumisoikeutta rakennuttavat ovat omia ajatuksiaan esittäneet pitkin syksyä ja talvea. Meillä vaikuttaisi nykyisen hallituksen aikana olevan selviä haasteita julkisen keskustelun laadun kanssa, osapuolet ja ajatukset eivät kohtaa.

Viimeisimmät näkökulmat