Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Turun yliopiston tutkimus hillitsee energiaintoilijoita

Kotiakut eivät ole vielä taloudellisesti kannattavia Suomessa oman aurinkosähkön varastointiin

Vaikka akulla saataisiin satojen eurojen vuosisäästöt, akun hintalappu on asennuksineen ainakin toistaiseksi liian suuri, jotta se maksaisi itsensä takaisin elinikänsä aikana, Lauri Karttunen sanoo. Kuva: Väinö Anttalainen/Turun yliopisto

Aurinkosähköjärjestelmään liitettävä kotiakku ei ole tällä hetkellä taloudellisesti kannattava hankinta suomalaisille kotitalouksille, osoittaa Turun yliopiston ja Turun ammattikorkeakoulun uusi tutkimus. Aurinkoenergian varastointiin tarkoitettujen kotiakkujen tuomat säästöt sähkölaskussa eivät riitä kattamaan edes akun investointikustannuksia, selviää Turun yliopiston tutkimuksesta.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Turun yliopiston tutkimus hillitsee energiaintoilijoita”

Viimeisimmät näkökulmat