Kokeile kuukausi maksutta

Iloqin kasvuvauhti jatkui kovana viime vuonna – Kimi Räikkönen tuonut tunnettuutta

DigitaaIisia pääsynhallintaratkaisuja tekevän oululaisen Iloqin toimitusjohtaja Heikki Hiltunen uskoo yhtiön hyötyvän paljon uudesta omistajastaan. Peräti 13 miljardin euron varoja hallinnoiva ruotsalainen pääomasijoitusyhtiö Nordic Capital hankki suomalaisyhtiön osakekannan joulukuussa 190 miljoonalla eurolla.

Kimi Räikkönen. Kuva: Tero Repo / Iloq

”Uusi omistaja panostaa tyypillisesti kasvuyhtiöihin ja tuo meille paljon kokemusta ja osaamista nimenomaan kansainvälistymiseen ja kannattavaan kasvuun”, Hiltunen sanoo Rakennuslehdelle.

”Se tuo meille myös hartioita ja uskottavuutta siinä mielessä, että asiakkaat näkevät, että Iloqin tulevaisuus on vakaalla pohjalla ja että siellä on takana resurssit, joilla pystytään tekemään mahdollisesti tarvittavia liikkeitä.”

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Iloqin kasvuvauhti jatkui kovana viime vuonna – Kimi Räikkönen tuonut tunnettuutta”

Viimeisimmät näkökulmat