Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Lehdon yritysjärjestelyn peruuntuminen yllätti analyytikon – konkurssiuhka on nyt todellinen

Lehto Group ilmoitti myöhään maanantai-iltana, että sen yrityskauppajärjestely on peruuntunut. Ilman uusia, nopeasti tehtäviä järjestelyitä yritys on vaarassa ajautua konkurssiin.

Analyytikko Olli Koponen Inderesin toimistolla. Pörssin rajua laskua symboloivia nalleja lojui joka kolkassa, mutta sijoitusmaailman positiivisen vireen metaforat eli härät olivat vähissä. Kuva: Liisa Takala

Lehdon yritysjärjestelyn peruuntumisuutinen yllätti Inderesin rakennusalaa seuraavan analyytikon Olli Koposen. Yritysjärjestelyiden peruuntuminen on hyvin harvinaista. Lehdon tiedotteessa ei kerrottu syitä aiesopimuksen kaatumiselle.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Lehdon yritysjärjestelyn peruuntuminen yllätti analyytikon – konkurssiuhka on nyt todellinen”

Viimeisimmät näkökulmat