Kojamon liikevaihto ja nettovuokratuotot kasvoivat alkuvuonna – sijoituskiinteistöjen käypä arvo koheni vaisusti
Vuokra-asuntoihin sijoittavan Kojamon perusliiketoiminta kehittyi positiivisesti kuluvan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä, mutta tulosta painoi niukka sijoituskiinteistöjen arvonnousu.

Yhtiön liikevaihto kasvoi alkuvuonna 2,4 prosenttia 99,5 miljoonaan euroon ja nettovuokratuotto 2,8 prosenttia 57,0 miljoonaan euroon. Taloudellinen vuokrausaste heikkeni selvästi ja oli katsauskaudella 91,9 prosenttia, kun se oli kolme prosenttiyksikköä parempi vuosi sitten.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kojamon liikevaihto ja nettovuokratuotot kasvoivat alkuvuonna – sijoituskiinteistöjen käypä arvo koheni vaisusti”