siirry sivun sisällä: navigaatio | sisältö
« Takaisin

Töölönlahden uusi pysäköintilaitos otettiin käyttöön


Helsingin Töölönlahden uusi pysäköintilaitos on avannut ovensa 2. elokuuta. Laitoksen rakennustyöt käynnistyivät keväällä 2010. Uudessa P-Finlandian pysäköintilaitoksessa on 650 pysäköintipaikkaa. Laitos palvelee Musiikkitalon, Finlandia-talon ja Kansallismuseon kävijöitä, Etu-Töölön asukkaita sekä koko Finlandiapuiston aluetta ja myös lähivuosina 2014–2018 valmistuvia toimistokortteleita. Parkkihallin urakoinnista vastasi Lemminkäinen Infra Oy.

Mannerheimintien alle louhittu pysäköintilaitos tukee koko Töölönlahden alueen rakentumista. Maanalaisten pysäköintitilojen myötä Finlandia-talon edustalla oleva entinen pysäköintialue otetaan osaksi Finlandiapuistoa. Kun ulkopysäköintipaikat siirtyvät maan alle ja Finlandia-talon huoltoliikenne toimii tunneliston kautta, koko alue siistiytyy viihtyisämmäksi.

Musiikkitalon ja Finlandia-talon välissä sijaitsevassa luolastossa on pysäköintipaikkojen lisäksi myös väestönsuojatiloja sekä maanalaisia huolto- ja muita tiloja. Koko luolaston urakkakustannukset olivat 34,4 miljoonaa euroa.




« Takaisin
Uusimmat uutiset alueelta "Projektit" XML/RSS-muodossa
Bookmark and Share

Aloita uusi keskustelu "Töölönlahden uusi pysäköintilaitos otettiin käyttöön"

Kaikki kentät ovat pakollisia.