Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Sote-yllätys: kunnat ovat myyneet pikavauhtia kiinteistöjään hoivayhtöille, koska pelkäävät rakennusten jäävän tyhjilleen

Attendo ja muut hoivayritykset ostavat kiinteistöillä myös markkinaosuutta sote-uudistuksessa.

Sote-ratkaisuilla päätetään, missä tiloissa muun muassa vanhuksia hoidetaan tulevaisuudessa. Kuva Antti Johansson / HS

Kunnat ovat ryhtyneet myymään sote-kiinteistöjään yksityisille terveyspalveluyrityksille, koska pelkäävät tilojen jäävän uudistuksessa tyhjilleen. Hallitus on linjannut, että kuntien sote-kiinteistöt eivät siirry maakuntien omistukseen.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Sote-yllätys: kunnat ovat myyneet pikavauhtia kiinteistöjään hoivayhtöille, koska pelkäävät rakennusten jäävän tyhjilleen”

Viimeisimmät näkökulmat