Analyysi: Markku Moilanen aloitti ensimmäisen työpäivänsä YIT:ssä näyttävillä potkuilla
Näyttävät potkut ovat uudelle toimitusjohtajalle ikävä mutta varsin yleinen tapa näyttää johtajuutta. Se, että potkuja annetaan jo ensimmäisenä päivänä ei sen sijaan ole tavallista. Silloin päätökset potkuista on tehnyt joku muu kuin toimitusjohtaja.

Kirjoitin alkuvuonna, että Markku Moilasesta odotetaan muutosjohtajaa YIT:ssä. Muutokset alkoivat jo ensimmäisenä työpäivänä 1.4.2021.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia on kommentoitu 5 kertaa
5 vastausta artikkeliin “Analyysi: Markku Moilanen aloitti ensimmäisen työpäivänsä YIT:ssä näyttävillä potkuilla”
Mukava lukea täältä rakennuslehdestä, että tj on saapunut kaupunkiin.
Eikö Hanhista saisi vetämään firmaa ?
Oppipoikia Reiskan jälkeen kaikki tj ja nykyään. No osakekurssi sen kertoo, jos katsoo edes 10v takaaksepäin tai 5v. YIT kurssi hipoo pohjiaan. Mitähän kurssi on 2024? 1€.
Reiskan jälkeen YIT:n toimarit ovat olleet haalea kuva menneestä. Muistelen haikeana niitä aikoja.
Kun tulee kovat ajat ja ne tulee. Niin toimitusjohtaja saa kenkää.