Suomessa on rakenteilla ennätysmäärä korkeita taloja, vaikka ylöspäin kurkotus tuo selvästi lisäkustannuksia
Suomessa rakennetaan nyt poikkeuksellisen paljon korkeita rakennuksia. Osa niistä kurkottaa jo pilvenpiirtäjän mittoihin. Kasvunäkymiäkin pidetään lupaavina, vaikka varovaisuus markkinoilla on viime aikoina lisääntynyt ja tuottavuushaasteet koetaan usein koviksi.

Pilvenpiirtäjiä alkaa nousta Suomeenkin. Skanska rakentaa paraikaa Itä-Helsingin Vuosaaressa metroradan varteen kahta asuintornia, joista korkeampi – 33-kerroksinen Atlas – kurottaa valmistuttuaan 120 metriin. Suomen korkein asuintornitalo, SRV:n rakentama Majakka-torni Helsingin Kalasatamassa nousee 134 metriin. Pilvenpiirtäjälle ei ole virallista määritelmää, mutta kiinteistöinformaatioyhtiö Emporiksen mukaan sellainen on vähintään sata metriä korkea kerrostalo.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Suomessa on rakenteilla ennätysmäärä korkeita taloja, vaikka ylöspäin kurkotus tuo selvästi lisäkustannuksia”
Ja JM Suomi 3 kpl 16-kerroksista tornitaloa Puustellinmäelle Mäkkylään, joista 1. on juuri aloitettu.
Kysyntää näille on ja hyvät maisemat korkealta viehättävät ihmisiä.