Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Väylävirasto pohtii yötöiden vähentämistä päällystysurakoissa – kokeiluja Uudellamaalla kolmostiellä

Taustalla on tutkimustieto yötöiden haitallisuudesta työntekijöiden terveydelle ja turvallisuudelle.

 

Päällystystöitä on perinteisesti tehty vilkkaimmilla tieosuuksilla yöaikaan. Nyt kokeillaan, onnistuuko työ paremmalla suunnittelulla, opastuksella ja liikenteenohjauksella myös päiväsaikaan.

Maanteiden päällystystöitä on tehty etenkin vilkkaimmilla teillä yöaikaan. Nyt Väylävirasto kuitenkin kartoittaa yhdessä Uudenmaan ELY-keskuksen kanssa, kuinka päällystystöitä voitaisiin tehdä päiväsaikaan nykyistä laajemmin ja tehokkaammin. Taustalla on tutkimustieto yötöiden haitallisuudesta työntekijöiden terveydelle ja turvallisuudelle.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Väylävirasto pohtii yötöiden vähentämistä päällystysurakoissa – kokeiluja Uudellamaalla kolmostiellä”

Viimeisimmät näkökulmat